Teh pet nasvetov, ki jih lahko preberete na sliki vzemite kot opomnik. Nič od napisanega ni novo, vse že veste. Včasih pa je še kako pomembno, da se nečesa spomnimo, ozavestimo in le to še bolj "živimo".
Poglej splošnih nasvetov pa bi izpostavila še sledeče:
1. GIBANJE IN MENJAVA AKTIVNOSTI
Glede na razvojne potrebe mlajših otrok ne smemo pozabiti na gibanje in hitro menjavanje aktivnosti. Fizična aktivnost spodbuja sproščanje dopamina, nevrotransmitorja v možganih, ki ima več pozitivnih učinkov. Dopamin spodbuja mišljenje, živahnost in dobro voljo. Posledično je učenje otrok hitrejše in učinkovitejše.
Primeri menjave aktivnosti pri opismenjevanju:
- Risanje črt po tabli, zraku, zvezku, roki, steni, asfaltu ...
- Sestavljanje črk iz zamaškov, paličic, vrvic, odpadlega lstja ...
- Branje sede, stoje, pod mizo, na mizi, na igrišču ...
- Branje knjige, stripov, plakatov, zemljevidov ...
Možnosti je toliko, kolikor nam dopušča domišljija.
2. UČENJE S ČUTILI
Konkretna izkušnja se otroku mnogo trajneje vtisne v spomin, hkrati pa so otroci tudi bolj motivirani. Otrok naj stvar/črko vidi, sliši, otipa, okusi, vonja ...
Primeri učenja s čutili:
- Kaj vidimo (ali slišimo, okusimo, tipamo, vonjamo), kar se začne na glas a?
- Naredimo raziskovalno uro: Kako bi črko J lahko okusili? Kako bi črko R lahko vonjali? (Pustite domišljiji prosto pot.)
3. DRŽA PISALA, TELESA ...
Otroka v času opismenjevanja opazujmo in ga usmerjajmo tudi glede drže pisala, drže telesa, orientacije v zvezku in pravilnega položaja zvezka med pisanjem.
Vse napisano bo otroku v veliko pomoč v višjih razredih.
Še in še bi lahko pisala. Svet opismenjevanja ne pozna meja.
Moja delovna zvezka, ki ju najdeš na tej povezavi https://www.nasveti-uciteljice-nine.com/collections/all ponujata odlične vaje za začetno opismenjevanje in učenje črk.
Če imaš kakšno vprašanje, mi piši na info@nasveti-uciteljice-nine.com ali pa kar na moj instagram @nasveti.uciteljice.nine
Hvala za branje - le to odpira nova vrata v svet.
Lep dan
Nina